Co se o nás píše v novinách

V kategorii vozíčkářů nastal historický průlom

Děčínsko - Asociace vozíčkářů a zdravotně i mentálně postižených (AVAZ) pořádala na kuželně v Doksech letos už druhý Národní turnaj v kuželkách, na který se sjelo 36 účastníků převážně z Ústeckého kraje. Sportovci jsou rozděleni do 3 kategorií – ženy, muži vozíčkáři a muži chodící.

Kategorii žen vyhrála stejně jako před měsícem Jana Jurenková z Ústí nad Labem výkonem 311 kuželek. Potvrdila tak svoji letošní skvělou výkonnost – při 60 hodech se jedná o průměr přes 5 kuželek na hod. Na druhém místě skončila loňská vítězka, děčínská Petra Kostková se ztrátou 35 kuželek, třetí Božena Špiclová z Mostu naházela 193 kuželek.

U mužů vozíčkářů nastal vpravdě historický průlom, neboť několik let neporažený J. Bobek z Kladna nestačil na Josefa Švacha (Málkov u Chomutova). Švach porazil 425 kuželek a vyhrál o 16 kuželek na 100 hodů. Třetí se umístil Oldřich Popelka (360, Ústí nad Labem).

V kategorii muži chodící se překvapení nekonalo, zvítězil Petr Kumstát z Děčína výkonem 553 kuželek. Druhý Jiří Brom (Šluknov) nahrál 498 a třetí děčínský Josef Štecha 438 kuželek.

Všichni sportovci i se svými doprovody si v Doksech užili krásný slunečný víkend a kromě samotného sportování také příjemnou procházku k Máchovu jezeru. Po vyhlášení výsledků, při kterém dostal každý účastník věcnou cenu, následoval společenský večer. Málokterý člověk s postižením sportuje pravidelně a naši členové oceňují především možnost setkávání s přáteli s podobným osudem. Aktivity AVAZu dlouhodobě podporuje Krajský Úřad Ústí nad Labem a Magistrát města Děčína, bez kterých by se akce pro vozíčkáře a lidi s jiným postižením pořádat nemohly.

Napsal Děčínský deník - 29. 5. 2009

Jediný pečovatel v Děčíně může přijít o práci

V Asociaci vozíčkářů a zdravotně i mentálně postižených pracuje jako pečovatel Martin Sehoř. Je to jediný muž v Děčíně, který se rozhodl tímto způsobem pomáhat fyzicky a mentálně postiženým lidem. Jak dlouho to ještě bude moci dělat, ale neví. V Avazu totiž brzo nebudou mít na jeho výplatu.

„Kdyby nás v současnosti tolik netrápilo, že Martina nebudeme mít z čeho zaplatit, bylo by nám veseleji,“ povzdychl si Pavel Kostka, další zaměstnanec Avazu. Dodal, že bohužel, i když je Avaz nezisková organizace, pečovatel si na sebe musí vlastně vydělat sám. Avaz na něj sice dostává dotaci od úřadu práce, ale to na jeho výplatu nestačí.

„Problém je v tom, že by ho měli platit lidé ze svých příspěvků na péči, které dostávají od státu. Jenže teď, v době krize, si i tyhle peníze začali šetřit. A to i na úkor toho, že nebudou mít někoho, kdo se o ně postará,“ stěžuje si Pavel Kostka. Petr Kumstát, jednatel Avazu, souhlasí: „Do konce loňského roku bylo pro Martina práce dost. On totiž zvládne i to, co by pečovatelka fyzicky nemohla. Dokáže se o klienty, kteří to potřebují, skutečně postarat. Není pro něj třeba problém zvednout těžkého člověka.“ Navíc ho jeho práce baví, dodal Kumstát.

Pavel Kostka nepovažuje chování lidí, kteří si svůj příspěvek na péči šetří za rozumné: „Oni ty peníze dostávají na to, aby si mohli zaplatit právě třeba pečovatele. Tím, že je na to nepoužijí, riskují, že o ně přijdou. Protože sociálka po nich bude chtít vykázat, na co je vynaložili. Jenže mezitím budeme muset Martina propustit, protože, když si lidé u nás neobjednají jeho služby, nebudeme mít peníze na jeho výplatu..“

Martin Sehoř není ve svých soudech k lidem tak přísný: „Hodně lidí také o tom, že se o ně mohu starat, neví. Za chvíli jedu k nějaké paní z Bynova, která se o nás dozvěděla od známých.“ Sám ale uznává, že do prosince byl mnohem vytíženější, než teď.

Martin dělá práci pečovatele už pět let, a nerad by s ní skončil: „Pomáhám lidem rád. Práci si najdu vždycky, ale tahle mne naplňuje.“

Jeho denní program byl donedávna naplněný tím, že jezdil za klienty a pomáhal jim s tím, co potřebovali: „Přivezl jsem jim oběd, odvezl je tam, kam potřebovali, třeba na zahrádku, nebo k lékaři. Pomáhal jsem jim z hygienou, prostě se vším. Teď mám klientů málo.“

Momentálně se snaží na své služby lidi upozornit. Roznesl letáky s nabídkou po obvodních lékařích a do nemocnice. Nějakou odezvu to prý mělo.

„Zájemci nám třeba do Avazu zavolají, ale když zjistí, že hodina Martinových služeb stojí sto korun, jejich zájem většinou ochladne. Jenže mi to nemůžeme dělat zadarmo, i kdybychom chtěli. Nám dotace přiděluje Kraj. A ten se nás ptá, proč chceme přispět na Martinovu výplatu, když můžeme využít peněz, které na péči dostávají od státu lidé,“ objasnil složitost situace Pavel Kostka.

Pokračoval, že v Avazu pořádají pro tělesně postižené celoročně spoustu akcí. Velmi oblíbené jsou mezi klienty rekondiční pobyty a sportovní akce. Snaží se, aby se jejich klienti zabavili. Ale podstatu své práce vidí v každodenní pomoci lidem, kteří to potřebují.

„Půjčujeme za symbolickou cenu invalidní vozíky a zdravotní pomůcky. Několikrát týdně k nám chodí fyzioterapeutka, máme tu internet zadarmo, na který jezdí lidé až z Ústí, ale hlavně poskytujeme pečovatelskou službu,“ dodal Petr Kumstát. „Proto nás tak mrzí, že by Martin mohl přijít o práci. Je to jediný chlap v Děčíně, který něco takového dělá,“ uzavřel Kumstát.

P.S. Dlužno dodat, že Martin v AVAZu už nepracuje. Pečovatelskou službu jsme z nedostatku financí ukončíli 31.3. 2009.

Napsal Děčínský deník - 4. 3. 2009

Nemocní nebudou závislí už jen na odborných pracovištích

Děčínský Avaz, občanské sdružení Asociace vozíčkářů a zdravotně a mentálně postižených získal díky projektu Renaissance nové magnetoterapetické lůžku v hodnotě osmatřicet tisíc korun. „Jedná se o lékařské zařízení, které by asociace, bez naší pomoci nezískala. Má velkou škálu využití od stimulace svalů až po stimulaci kloubů,“ vysvětlila vedoucí regionálního projektu Hana Loskotová. Dodala, že projekt Renaissance je zaměřen na pomoc dětem a mládeži s trvale nepříznivým zdravotním stavem.

Jeho hlavním cílem je zajišťování finančních prostředků na zakoupení magnetoterape­utických kompletů. Vedlejším cílem projektu je podpora a propagace léčebné metody, která byla v nejen v Děčíně do současné doby dostupná jen na odborných pracovištích.

Napsal Děčínský deník - 17. 12. 2008

Účastníci si sáhli na dno sil aneb AVAZ ve Smržovce

Asociace vozíčkářů a zdravotně i mentálně postižených (AVAZ) Děčín uspořádala minulý týden pro své členy pobyt v Evropském výtvarném centru Sněženka ve Smržovce. Účastníci rekondice v plně bezbariérovém objektu se 24-mi lůžky využívali především keramické a výtvarné dílny, kde pracovali pod dohledem zkušené výtvarnice s keramickou hlínou a zkoušeli i jiné výtvarné techniky, jako malování na dlaždice a malování prstovými barvami.

Součástí pobytu byly i výlety, např. vláčkem do Harrachova. Při této cestě se ve spolupráci s pracovníky ČD podařilo pomocí zdvihací plošiny umístit do vagonu i šest vozíčkářů. Cesta z harrachovského nádraží do centra města, kde jsme navštívili sklářské muzeum, sklárnu a pivovar ubíhala vesele, neboť celá 4,5 km dlouhá trasa vede z kopce. Při návratu jsme pak v potu tváře utužili partu, veselý kopec se náhle změnil doslova v krpál a leckterý z doprovodů si cestou nahoru sáhl na dno sil…

Během týdne jsme zvládli i výlety do liberecké ZOO, někteří dali přednost Botanické zahradě, výjezd na Ještěd a koupání v Jablonecké přehradě. Počasí nám naštěstí přálo, páteční déšť nás od Zoologické nevyhnal a ostatní dny bylo "tak akorát".

Poděkování všech účastníků patří celému personálu Sněženky, zejména za vstřícné a přátelské chování, ale také za velkou pomoc při organizaci cesty do Harrachova a v neposlední řadě za vynikající domácí stravu. Podařilo se nám tedy dostatečně protáhnout svaly a kosti, teď můžeme odpočívat a těšit se na další pobyt, tentokrát v Chlumu u Třeboně přímo u rybníku Hejtman.

Napsal Děčínský deník - 15. 8. 2008

Petra Kostková oslavila návrat z mateřské zlatem

Asociace vozíčkářů a zdravotně i mentálně postižených (AVAZ) pořádala na kuželně v Doksech letos již druhý Národní turnaj v kuželkách, na který se sjelo 25 hráčů se svými doprovody z různých krajů ČR.

Protože zde hrají lidé s různým druhem postižení, v zájmu objektivity jsou sportovci rozděleni do tří kategorií, ženy, muži vozíčkáři a muži chodící.

Kategorii muži vozíčkáři opět ovládl Jiří Bobek z Kladna s výsledkem 442. Mezi vozíčkáři většinou nemá Bobek soupeře, pořadí za ním se však různě střídá, neboť Bobkovi pronásledovatelé jsou velmi vyrovnaní. Tentokrát skončil druhý Josef Švach z Málkova u Chomutova za 423 kuželek a třetí Miroslav Špicl z Mostu výkonem 397. V kategorii muži chodící má neotřesitelnou pozici mistr České republiky v kuželkách tělesně postižených Petr Kumstát z Jílového. Výkonem 563 s přehledem obhájil vítězství před šluknovským Jiřím Bromem (491 kuželek) a třetím Josefem Štechou st. z Děčína, který porazil 416 kuželek.

Slavnostního vyhlášení výsledků turnaje se zúčastnila i Klára Laňková z Krajského Úřadu Ústeckého kraje, který je významným sponzorem aktivit AVAZu. Bez pomoci sponzorů, kterými jsou také Magistrát města Děčín, skupina ČEZ, společnosti DC AUTO, Natura – pan Valdemar Grešík, Vitana, ČD Cargo a Thun – Klášterecký porcelán by nebylo možné tyto sportovní soutěže pořádat. Každý účastník sportovního klání bývá za své úsilí odměněn drobnou cenou, která přinese radost z úspěchu i těm, jejichž možnosti na přední místa nestačí.

Napsal Děčínský deník - 30. 5. 2008

Národní sportovní hry se těší prestiži

Asociace vozíčkářů a zdravotně i mentálně postižených poskytuje své služby již 18 let jak lidem s tělesným, tak i mentálním handicapem.

„Naprostá většina členů žije z invalidních důchodů a málokdo si tak může i vzhledem ke svému handicapu dovolit rekreaci ve známých světových letoviscích,“ uvádí Pavel kostka, zástupce AVAZ Děčín.

Lidé, co znají krásy naší republiky mi jistě dají za pravdu, že i v tuzemsku lze prožít krásnou dovolenou,“ hbitě dodává, čímž vyvrací časté spojení povedené dovolené s mořem. Velikým kladem v pořádání těchto akcí je, že si lidé s handicapem osvojují návyky, které v domácím prostředí zapomněli.

V letošním roce se uskutečnil rekondiční pobyt v Jánských Lázních. Koncem července je na programu další, tentokrát ve Žďáru nad Sázavou, během srpna ve Smržovce a v Chlumu u Třeboně. „V ještě větší míře se zaměřujeme na sport. To je další skvělá možnost jak začlenit handicapované do běžného života a dát jim pocit, že mohou být v řadě činností rovnocennými partnery zdravým lidem, v něčem je i leckdy předstihnout,“ popisuje další aktivity AVAZu Pavel Kostka.

Březen patří stolnímu tenisu v Děčíně, duben a květen kuželkám v Doksech. Vrcholem sportovních aktivit jsou Národní sportovní hry, které se konají na přelomu léta a podzimu v Doksech, kde jsou vytvořeny ideální podmínky pro vozíčkáře. Pravidelně se této akce zúčastňuje na 50 lidí s handicapem. Podle Kostky mají hry velikou prestiž, už jen díky tomu, že vzhledem k paralympijským přepočítacím tabulkám se závodí ve dvou kategoriích – muži a ženy. Soutěží se ve třech disciplínách: atletika (disk, oštěp, koule), šipky a střelba ze vzduchovky. Každá disciplína se hodnotí zvlášť a součet umístění určí celkové pořadí. „S finančním zajištěním nám v minulých letech pomáhal řada sponzorů, bez jejichž nezištné pomoci by se tyto akce pro lidi s handicapem nemohly uskutečnit,“ děkuje Kostka na závěr.

Napsal Děčínský deník - 20. 7. 2008

Druhý Národní turnaj v Doksech vyhráli Jurenková, Bobek a Kumstát

Děčín - Občanské sdružení Asociace vozíčkářů a tělesně postižených (AVAZ) Děčín pořádalo za finanční pomoci města Děčín v kuželně TJ Doksy letošní, již druhý Národní turnaj v kuželkách tělesně a mentálně postižených spoluobčanů.

Do kuželny u Máchova jezera se tentorkát sjelo dvacet dva hráčů se svými doprovody. Protože se účastní lidé s různým druhem postižení, k docílení maximálně objektivního vyhodnocení se závodí v kategoriích ženy (60 hodů), muži vozíčkáři a muži chodící (100 hodů). Soutěží se s obrovským zaujetím o každý bod, přesto ve velmi přátelské atmosféře. Turnaj tím poslouží jak k protažení těla při sportu, tak k příjemnému prožití několika dní. "U AVAZu je také tradicí to, že každý závodník při slavnostním vyhlašování výsledků dostává cenu. Proto jsme rádi, že nám pravidelně své výrobky daruje Ing. Moravec, majitel firmy Elecom a Klášterecký porcelán Thůn. Letošek není výjimkou, a tak se všichni rozjížděli domů s krásnou cenou a plni hezkých dojmů," řekla jedna z organizačních pracovnic děčínské asociace Milena Netíková.

Napsal Děčínský deník - 1. 6. 2007

Nové vozíky pro AVAZ

Děčín - čtyři nové invalidní vozíky přibyly do půjčovny Centra služeb pomoci AVAZ v Děčíně. V současné době se tedy počet vozíku k zapůjčení zvýšil na dvacet. Čtyři repasované vozíky, které jsou ve velmi dobrém stavu, zaplatilo město. AVAZU věnovalo mimořádnou dotaci ve
výši třináct tisíc korun.

Napsal Děčínský deník - 20. 5. 2006

Vozíky si půjčují i kvůli procházkám

Děčín - Další vozíky musí přikoupit Centrum služeb pomoci Avaz v Děčíně. Současných patnáct už centrum klientům rozpůjčovalo. Lidé o ně mají zájem nejen po operacích a zlomeninách, ale chtějí je i na procházky. Dalších pět vozíků dorazí do centra už tento týden.

Na procházku? Na vozíku

V Děčíně existuje půjčovna invalidních vozíků, kterou může využít prakticky kdokoli. "Měli jsme tu několik seniorů, kteří se sice dobře pohybují po svém bytě, ale venku už s tím mají trochu problémy. Chtějí využít pěkného počasí a procházet se, ale nevydrží chodit dlouho, tak si u nás půjčí třeba na měsíc invalidní vozík a využívají ho právě k vycházkám, " přiblížila ředitelka Centra služeb pomoci AVAZ v Děčíně Petra Vlčková.

Vozíky využívají také zranění

Další, kdo si půjčuje vozíky od Avazu, jsou lidé se zlomeninami. "Někdo radši než berle využívá vozík. Půjčovnu využívají ale i lidé po operacích," uvedla Vlčková. Poznamenala, že vozík si je možné zapůjčit na týden, na měsíc i na delší dobu. "Pokud je někdo naším členem, což vyžaduje sto korun na rok, má vozík za korunu na den. Když není členem, stojí ho to desetikorunu na den. Po dvou měsících, co mají lidé u sebe vozík, můžeme prodloužit smlouvu na ještě delší dobu," řekla ředitelka centra.

Nemocnice půjčuje vozíky potřebným

Pouze těm, jejichž zdravotní stav si to vyžaduje, půjčuje invalidní vozíky děčínská nemocnice. "Každému vozík půjčit nemůžeme. Pokud má někdo zlomenou jen jednu nohu, dáme mu většinou k dispozici berle," vysvětlila náměstkyně ředitele nemocnice Anna Briestenská.

Napsal Děčínský deník - 17. 5. 2006

Krajský Úřad Město Děčín Portál MPSV Konto Bariéry Liga vozíčkářů

Copyright © 2006 - Avaz, Dvořákova 1331/20, Děčín 2, tel: 773 772 683, e - mail: avaz.dc@seznam.cz